Od niedawna obserwujemy ogromny rozwój nowych, nieinwazyjnych technik, które efektywnie poprawiają wygląd skóry, bez wyłączania pacjenta z aktywnego zawodowego życia. Niewątpliwie każdy z nas zastanawiał się nie raz, czy lasery aby na pewno są bezpiecznie i czy na pewno przynoszą pożądane efekty jakich oczekujemy. Dzisiejsza technologia jest tak zaawansowana, że pozwala nam na wykonanie bardzo efektownych zabiegów z minimalnym czasem rekonwalescencji po zabiegu. Są to zabiegi jak najbardziej efektowne i jak najbardziej bezpieczne pod warunkiem ,że jest to sprzęt sprawdzony ze wszelkimi certyfikatami, najlepiej medyczny, a operatorem jest osoba doświadczona której specjalizacją są lasery (pielęgniarka,kosmetyczka,kosmetolog). Niestety dzisiejszy rynek zwłaszcza w Polsce jest zasypywany sprzętem niewiadomego pochodzenia ,wiec musimy być bardzo rozważni i ostrożni wybierając poszczególne zabiegi, mowa tu o tanich IPL występujących pod różnymi nazwami jak i niektórych rodzajach laserów słabej jakości ,które na świecie są wycofywane z obiegu mimo posiadania certyfikatów,a w Polsce nadal są dostępne. Dostęp do różnego rodzaju zabiegów dzisiaj jest o wiele łatwiejszy niż to było 20-30 lat temu ,a więc zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy przeprowadzić rozeznanie na temat danego zabiegu czy lasera, który będzie użyty w danej procedurze. W naszych klinikach używamy systemów medycznych tylko i wyłącznie dopuszczanych do sprzedaży dla szpitali, klinik i zaawansowanych salonów kosmetycznych. Są to systemy używane np: Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie ,który jest pionierem w wykonywaniu procedur przy kontrolowaniu i usuwaniu Port Wine Stain na dzieciach. Jeśli chodzi o Polskę to TLC Clinic jest jedyną z trzech klinik, które posiada System Światowej Generacji do efektywnego usuwania owłosienia, pigmentacji, zmian naczyniowych, stymulacji kolagenu.

Czym są lasery I jak działają?

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli w przetłumaczeniu wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania (w zakresie od podczerwieni do ultrafioletu – fali optycznych). By wyprodukować wiązkę laserową , energia jest przekazywana do ośrodka czynnego ,to specjalny materiał lub gaz ,w którym zachodzi emisja wymuszona. Różne ośrodki produkują różne typy wiązek laserowych. Każda taka wiązka ma możliwość rozpoznania i usunięcia danego rodzaju niepożądanych zmian skórnych , np: otwarte naczynka, pajęczaki czy ciemne włosy mogą być efektownie usunięte przez wiązkę laserową, która zareaguje z hemoglobiną lub melaniną (kolor), np: usuniecie niebieskiego tatuażu wymaga już innego typu lasera. Jeśli zostanie użyty niewłaściwy laser do danej procedury to w konsekwencji może spowodować skutki uboczne o długotrwałych konsekwencjach.

Nieablacyjne Lasery – są zaprojektowane tak by mogły oddziaływać na melaninę czy hemoglobinę w naszej skórze. Są sprawdzoną klinicznie metodą zmniejszenia: objawów starzenia skóry, zmarszczek, zmian pigmentacji ,blizn potrądzikowych, trądzika czy usuwanie owłosienia. Ta grupa laserów także zalicza do swojego składu lasery, które powodują przemodelowanie kolagenu czyli zabieg poprawiający jędrność skóry, a w rezultacie poprawiający kontur twarzy. Efekty są zadowalające z krótkim czasem rekonwalescencji, dlatego są to zabiegi bardzo popularne w klinikach czy salonach kosmetycznych. Zaleca się 1 do 6 zabiegów dla uzyskania trwałych efektów.

Ablacyjne lasery – działają na zasadzie odparowania naskórka i górnej warstwy skóry właściwej oraz obkurczeniu włókien kolagenowych. Co między innymi spowoduje usunięcie górnej warstwy naskórka, a w rezultacie pojawienie się powierzchniowych strupków. Sam zabieg nie jest bolesny ze względu na znieczulenie, ale powstała rana goi się nawet przez 2 tygodnie. Po zagojeniu może pojawić się obrzęk oraz rumień, a pełny efekt widać po kilku miesiącach. Efekty są zdumiewające , ale trzeba pamiętać, że taki zabieg zawsze powinien być wykonany przez specjalistę, po zabiegu skóra powinna być zabezpieczona aż do czasu wygojenia się. Seria 1-4 zabiegów normalnie wystarcza, jednak wszystko zależy od problemu obszaru zabiegowego.

Jak bolesny jest Laser?

Dzisiejsze lasery są wyposażone w różnego rodzaju opatentowane systemy chłodzenia, które stwarzają wysoki komfort , mniej bolesny oraz bardziej bezpieczny zabieg. Większość pacjentów opisuje dzisiejszy zabieg laserowy jako lekkie uczucie ciepła, delikatny dyskomfort, mrowienie które mija zaraz po zabiegu. Zawsze warto mieć w lodówce chłodny żel, który można aplikować przez parę dni po zabiegu.

Jakie są skutki uboczne ?

Wszystko zależy od tego, jaka procedura jest wykonywana. Najważniejsza jest jednak wiedza przekazana przez konsultanta odnośnie, co jest normalnym objawem, a co nie w procesie gojenia się obszaru zabiegowego. Po niektórych zabiegach nie pojawia się nic, a po innych okazjonalnie może pojawić się zaczerwienienie i swędzenie, które mija zaraz po. Przy zabiegach bardziej inwazyjnych mogą pojawić się delikatne siniaki, strupki , suchy łuszczący się naskórek ,co tez jest normalne, proces gojenia zajmuje około 5-10 dni.

W procesie gojenia najważniejsza jest profilaktyka i ochrona miejsc zabiegowych, czyli:

nie wolno poddawać zabiegowi opalonej skóry
nie wolno wykonywać zabiegu, kiedy pacjent planuje się opalać (np: wakacje…)
zawsze ochraniać miejsca zabiegowe używając kremów ochronnych z faktorem 30 i wyżej.

Porada eksperta

zawsze sprawdź ,czy twój konsultant ma wiedzę i dostęp do pełnej gamy systemów laserowych zanim się zdecydujesz
w zależności od twojego typu skory , historii medycznej ,rezultatów jakie chcesz osiągnąć laser nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie , pamiętaj o tym
zawsze zasięgaj porady wstępnej od doświadczonego konsultanta , jeśli nie jesteś pewien idź do innego
nie ma laseru, który usuwa efektywnie jasne owłosienie, są prowadzone rożnego rodzaju badania jednak na dzień dzisiejszy nic nie jest potwierdzane, jedyna metoda która ma udokumentowane rezultaty to Elektroliza (prąd) , polecany tylko na małe powierzchnie.