Podologia to nauka o kończynach dolnych. Określenie Podologia powstało z greckich słów: podo – stopa, logos – nauka. Tak więc podologia to inaczej – nauka o stopach. Współpracuje ona z wieloma dziedzinami medycyny jak ortopedia czy diabetologia. Podolog to osoba zajmująca się specjalistyczną pielęgnacją stóp. Po uprzednim wywiadzie medycznym i dokładnej ocenie kończyn dolnych, dobiera odpowiedni zestaw zabiegów i środków pielęgnacyjnych aby wyeliminować lub zminimalizować zmiany patologiczne w ich obrębie. Często to podolog dostrzega pierwsze nieprawidłowości wymagające dalszej konsultacji z lekarzem oraz specjalistycznych badań. Mogą to być np. badania w kiernku zakarzeń grzybiczych, bakteryjnych lub nawet cukrzycy. Należy pamiętać, że podologia to również profilaktyka, mająca na celu sprawić by nogi były jak najdłużej zdrowe.

Osobom, które mają jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swoich stóp zaleca się chociaż wstępną konsultację. Mogą to być następujące stany patologiczne:

– odciski
– modzele
– nagniotki
– pękające pięty
– wrastające paznokcie
– zespół stopy cukrzycowej
– grzybica paznokci
– deformacja stóp
– nadpotliwość
-zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy układu kostnego.

Nasz Podolog pani Magda służy pomocą stosując odpowiednią terapię oraz doradzi jak pielęgnować i zapobiegać dalszym komplikacjom.