Pękające Pięty | Rozpadliny
Są to niewielkie szczeliny powstające na piętach.
Rozróżniamy dwa rodzaje pęknięć- suche i mokre. Suche powstają na skutek zaburzenia produkcji łoju i potu na skórze, natomiast mokre głównie na skutek maceracji skóry przez nadmierną potliwość lub częste moczenie stóp. Pęknięcia nie dają dolegliwości bólowych.
Natomiast rozpadliny w przeciwieństwie do pęknięć są to już większe szczeliny powstające na piętach. Mogą sięgać aż do skóry właściwej. Dają dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania oraz leczenie są analogiczne do postępowania w przypadku pęknięć.
Do przyczyn powstawania pęknięć zaliczamy suchość skóry, nadwagę, nieprawidłową lub jej brak pielęgnację domową, za ciasne obuwie, niedobór wit. A, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia krążenia, podrażnienia termiczne lub chemiczne, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca.
Leczenie, jak każde, początkowo powinno polegać na wyeliminowaniu przyczyny powstawania pęknięć. Można stosować np. specjalne skarpetki odciążające pięty, podkładki żelowe pod pięty. W gabinecie podologicznym usuwa się zrogowaciały naskórek, oczyszcza pęknięcia, a na koniec zakłada się opatrunek z odpowiednim preparatem. Często też wykonuje się odciążenie pod piętę by możliwie jak najbardziej odciążyć obszar zabiegowy. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Bardzo istotna jest pielęgnacja domowa. Codzienne mycie stóp, natłuszczanie skóry, stosowanie preparatów złuszczających i zmiękczających.
Cena zabiegu uzależniona jest od ilości zmian, ich głębokości, zastosowanych później materiałów, użytych narzędzi itp. Przed zabiegiem nasz specjalista poinformuje o tym jaki będzie całkowity koszt zabiegu