Usunięcie Modzela
Modzel duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry o żółtym lub żółto – brunatnym zabarwieniu, o kolistym lub nieregularnym kształcie, słabo odgraniczone. W miejscu tym mogą występować zaburzenia czucia. Modzele mogą dawać dolegliwości bólowe (piekący ból).
Powstają na skutek ciągłego urazu mechanicznego czyli ucisku, np. w wyniku noszenia źle dobranego obuwia. Do powstawania modzeli przyczynia się wrodzona skłonność do nadmiernego rogowacenia oraz zaburzenia nerwowo- troficzne w przebiegu chorób neurologicznych.
Najczęściej występują na śródstopiu, krawędziach palców i pięcie.
Leczenie należy zacząć od eliminacji przyczyny powstawania modzeli. Jeżeli są to niewygodne buty należy je zmienić. Jeżeli powstawanie modzeli jest spowodowane nieprawidłowym ułożeniem stopy można zastosować ortezy lub wkładki indywidualne w celu odciążenia tych miejsc ciągle drażniących. W gabinecie podologicznym modzele można usunąć manualnie przy użyciu dłuta, skalpela i frezarki. Zabieg jest właściwie bezbolesny. W zależności od miejsca występowania danej zmiany na koniec zakładane jest odciążenie i | lub opatrunek. Jednak jeżeli nie wyeliminujemy przyczyny powstawania, problem będzie powracał. Ważna jest również pielęgnacja domowa- codzienne mycie stóp oraz stosowanie odpowiedniego kremu o właściwościach zmiękczających lub keratolitycznych.
Cena zabiegu uzależniona jest od ilości zmian, ich głębokości, zastosowanych później materiałów, użytych narzędzi itp. Przed zabiegiem nasz specjalista poinformuje o tym jaki będzie całkowity koszt zabiegu.